
Žene osnaŽENE - Žene u politici (FELJTON I VIDEO)
Prema dostupnim podacima, kako iz nevladinog sektora tako i iz organa Vlade Republike Srbije, u Srbiji se ne može govoriti o poštovanju principa rodne ravnopravnosti u javnom životu. Iako je od demokratskih promena 2000.godine došlo do značajnih promena, i u zakonima i u njihovom sprovođenju u praksi, još uvek su žene neodovoljno zastupljene u javnom političkom životu, a posebno na mestima odlučivanja
Rodna ravnopravnost, kao kriterijum građenja demokratskog društva, podrazumeva podjednako učešće muškaraca i žena u svim oblastima javnog života. U razvijenim društvima rodna ravnopravnost je princip koji je ugrađen u sve javne politike.
U procesu pridruživanja EU u domaće zakonodavstvo može se reći da je u sferi politike najbolje poštovan ovaj princip te da je primoravanje partija da ispune kvotu od 30% obaveznog učešća žena doprinelo tome da imamo, u rodnom smislu, uravnoteženiji parlament nego što je to bilo ranije. Ovo pravilo nije svuda striktno poštovano (u lokalnim parlamentima) jer su žene najčešće žrtve postizbornih dogovora o poslanicima/odbornicima koji definitivno ulaze u skupštinski saziv tj. odriču se mesta u ime svojih kolega (uglavnom zbog pritisaka).
Malo bolja klima stvorena je pošto je i Srbija u godini iza nas dobila prvu premijerku - Anu Brnabić.
Stanje na lokalu, u lokalnim samoupravama, koje nisu pod pritiskom javnosti, je znatno gore, pa u Srbiji postoje gradovi u kojima nema niti jedne žene u opštinskim većima. Poznati su već kao "muška veća", "muški gradovi". Čačak se posmatrajući statistiku dosta dobro snašao i izašao u susret svojim koleginicama.
Istraživanje "Učešće žena u odlučivanju na lokalnom nivou" koje je realizovano za Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ukazuje na vrlo ozbiljnu podzastupljenost žena u lokalnim vlastima.
- manje od 5% lokalnih samouprava za predsednicu opštine ili gradonačelnicu ima ženu
- u oko 8% lokalnih samouprava su žene na pozicijama zamenika gradonačelnika
- u opštinskim i gradskim većima po Srbiji ima samo 16% žena (84% muškaraca)
- u 23 opštine/grada nema nijedne žene u opštinskom/gradskom veću i taj trend se povećava
- Nijedne žene nema u gradskom veću Niša, Bečeja, Bačkom Petrovcu, Loznici, Mionici, Topoli, Prijepolju, Sjenici, Arilju, Tutinu, Novom Pazaru, Kruševcu, Medveđi….
Dobri primeri su Nova Crnja, Rača i Gadžin Han u kojima ima od 50 do 60 % žena u opštinskim većima.
Lokalne liderke koje su prepoznatljive u svojim sredinama dobar su uzor ostalim ženama, podstiču ambicije drugih žena, ukazuju im poverenje i na taj način ih ohrabruju da se bave javnim poslovima, tako kaze teorija a u praksi žene koje se bave politikom često nailaze na predrasude, osude i ružne komentare....
Ovo nije problem u kom je Srbija usamljena. Naprotiv, čak i razvijena demokratska društva, poput Velike Britanije, i dalje imaju potrebu da edukuju javnost o tome da žene treba da budu ravnopravne, ukazuju na seksistički pristup u politici i sl.
Srbija je u proteklih godinu dana malo nazadovala po rodnoj ravnopravnosti i spustila se za tri mesta, na 48. poziciju među 144 zemlje, objavio je Svetski ekonomski forum (SEF). U 2015. godini Srbija je po indeksu rodne ravnopravnosti bila na 45. mestu među 145 zemalja, a u 2014. godini 54. među 142 zemlje. Brojke su i dalje poražavajuće.
I dalje pred kolegama odbornicima stoje domaći zadaci. Možda im je teško da prihvate, ipak, statistika kaže da su žene uglavnom obrazovanije i imaju više iskustva u određenim poslovima.
Sigurno je da će proci dugi niz godina da se situacija popravi i da bar donekle muškarci i žene stanu rame uz rame... bar kada su u pitanju krucijalne odluke.
Projekat ''Žene osnaŽENE'' realizovao je Studio za video produkciju "Bus Plus" uz podršku grada Čačka.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Setimo se, verovatno, prve muslimanke na svetu koja je skupila hrabrost da snažno iskorači i napravi političku karijeru - Benazir Buto je postala premijerka Pakistana. Tu dužnost je obavljala u dva mandata. Ova prelepa, jaka žena ubijena je u atentatu izvršenom 27. decembra 2007. dve nedelje pre nego što su održani izbori, na kojima je ona važila za glavnog opozicionog kandidata za mesto premijera.
Margaret Tačer ili Gvozdena lejdi, najuticajnija je političarka svih vremena. Bila je premijerka Velike Britanije punih 11 godina. Jedina je žena premijer u Britaniji.
Milka Planinc, početkom 80, pune četiri godine, obavljala je funkciju predsednika Saveznog izvršnog veća SFRJ. Bila je jedina žena u istoriji koja je bila premijer jedne socijalističke države.


Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!