Otvorena ambijentalna postavka "Pisma Radi i Olgi", autorke Milice Dukić, saradnici Umetnička škola u Čačku i Akademija umetnosti u Novom Sadu
Ambijentalna postavka "Pisma Radi i Olgi", autorke Milice Dukić, koja je nastala u saradnji sa učenicima Umetničke škole u Čačku i studentkinjama Akademije umetnosti u Novom Sadu, otvorena je u petak, 29. maja u 20 časova, u Galeriji "Risim".

Publiku su kroz izložbu sprovele Milica Dukić i učenica Umetničke škole Marta Jerinić.

Izložba je deo višegodišnjeg istraživanja koje je umetnica započela 2021. godine, nakon susreta sa predmetom iz Stalne postavke Narodnog muzeja Užice, vezenom maramicom Rade Nikolić, zatočenice Logora na Banjici. Dukićeva, koja u svom vizuelnom radu koristi tehniku veza na netradicionalni način, dolazi na ideju da joj odgovori pismom, izvezenim na svojoj maramici.


Rad se tokom 2025. godine proširuje, kada umetnica u okviru izložbe "Slučaj niti: globalni narativi o tekstilu" (Muzej savremene umetnosti Vojvodine) poziva deset studentkinja sa Akademije umetnosti u Novom Sadu da odgovore na sačuvanu poruku Rade Nikolić.

Tokom maja 2026. godine, Dukićeva nastavlja rad kroz set radionica realizovanih sa učenicima Umetničke škole u Čačku. Tom prilikom nastaju odgovori na još jednu sačuvanu maramicu koja se nalazi u Stalnoj postavci Narodnog muzeja u Čačku, za koju se veruje da je pripadala Olgi Jovanović, takođe zatočenici Logora na Banjici.


Kustoskinja izložbe je Marija Radisavčević.


Izložba će biti otvorena do 30. avgusta 2026. godine.

Izvor: Epicentar press
Foto: Galerija Risim










.gif)









Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!