Više od 200.000 ljudi bez vode, Vlada šalje 330.000 flašica pomoći za Čačak, Milanovac i Lučane
Održana vanredna sednica Republičkog štaba za vanredne situacije pod predsedavanjem premijera Đura Macuta i ministra Ivica Dačića. Naloženo hitno angažovanje svih kapaciteta za sanaciju magistralnog cevovoda u Gorobilju.
Zbog velike havarije na magistralnom cevovodu "Rzav" u mestu Gorobilje, vodosnabdevanje na teritoriji celog Moravičkog okruga ozbiljno je ugroženo. Bez vode je ostalo više od 200.000 potrošača u Čačku, Gornjem Milanovcu, Lučanima i Požegi.
Povodom ove krizne situacije, po nalogu predsednika Vlade Đura Macuta, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ujedno i komandant Republičkog štaba za vanredne situacije, sazvao je danas vanrednu sednicu ovog tela. Sednici je prisustvovao i sam premijer Macut.
Maksimalne mere i hitna sanacija kvara
Na sednici Štaba detaljno je razmatrana aktuelna situacija nastala usled pucanja magistralnog cevovoda, kao i aktivnosti koje se već sprovode na terenu. Svim nadležnim službama, lokalnim samoupravama i javnim preduzećima naloženo je da preduzmu maksimalne mere i angažuju sve raspoložive kapacitete kako bi se kvar što pre sanirao.
Prioritet je obezbeđivanje vode građanima: Konstatovano je da su sve nadležne službe u stalnoj koordinaciji. Trenutno se preduzimaju intenzivne aktivnosti kako bi se u najkraćem roku uspostavilo snabdevanje tehničkom vodom, a odmah nakon provere i kontrole ispravnosti, i pijaćom vodom.
Vlada šalje hitnu pomoć iz robnih rezervi
U cilju ublažavanja posledica ove nestašice, Vlada Republike Srbije je na današnjoj vanrednoj sednici usvojila Zaključak kojim se daje saglasnost Republičkoj direkciji za robne rezerve da bespovratno isporuči ukupno 330.000 flašica vode za piće (od po 0,5 litara) ugroženom području Moravičkog okruga.
Raspodela pomoći po lokalnim samoupravama izgleda ovako:
Grad Čačak: 240.000 flašica vode (0,5l)
Opština Lučani: 50.000 flašica vode (0,5l)
Opština Gornji Milanovac: 40.000 flašica vode (0,5l)
"Članovi Vlade usvojili su ovaj zaključak kako bi se hitno pomoglo ugroženom stanovništvu, imajući u vidu trenutnu vanrednu situaciju sa nestašicom vode u Moravičkom okrugu", navodi se u zvaničnom saopštenju Vlade.
Podsećamo, zbog havarije na vodosistemu "Rzav", građani Čačka, Lučana i Gornjeg Milanovca nalaze se bez vode još od 25. maja. Republički štab za vanredne situacije nastaviće da prati situaciju na terenu i koordinira rad svih službi do potpune normalizacije sistema vodosnabdevanja.
Izvor: Epicentar press










.gif)









Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!