Cenu njihove nesposobnosti plaćaju građani
Ne zna se ko sve pije, ali se zna ko sve plaća. U najkraćem to bi bio zaključak priče o deponiji "Duboko" i nesposobnosti svih naprednjačkih kadrova od direktora deponije do resorne ministarke.
To vam je dragi čitaoci, kao kad kupite vrlo skupu igračku pa je date deci i ona je polome za pola sata.
Ovo sa deponijom "Duboko" nije trajalo pola sata, trajalo je godinama, ali je bilo vrlo, vrlo skupo i ceh plaćaju građani devet lokalnih samouprava (opština i gradova) koje su osnivači deponije, ali i građani cele Srbije koji pune budžet Republike Srbije kao poreski obveznici.
Odluka i ugovor o osnivanju regionalne deponije donete su u oktobru 2005. godine, kada SNS nije ni postojao. Izgradnju su finansirale lokalne samouprave koje su osnivači, Republika Srbija a deo sredstava dala je i EU.
Deponija Duboko; Foto: Nenad Kovačević
JKP "Duboko" Užice, zaduženo za izgradnju i unapređenje regionalnog sistema upravljanja komunalnim otpadom, preuzimalo je sav komunalni otpad iz devet lokalnih samouprava, a radi se o prvom projektu u našoj zemlji koji je, uz podršku Vlade Srbije i Evropske unije, realizovan posle usvajanja nacionalne strategije upravljanja komunalnim otpadom.
Nestručnost i nesposobnost ljudi koji su produkt stranačkog kadrovanja SNS-a, ne samo u okviru JKP "Duboko", već i onih čija je obaveza da se staraju o radu i poslovanju deponije u okviru gradova Užice i Čačak i naravno resornog Ministarstva, doveli su do kolapsa deponije u svakom pogledu. I finansijskom i tehničkom. Kulminacija rezultata lošeg upravljanja deponijom bio je požar velikih razmera koji se dogodio u maju ove godine.
Uprkos toj činjenici, rukovodstvo preduzeća, odgovorni funkcioneri Užica i Čačka i nadležna ministarka više od šest meseci nisu preduzimali ništa ozbiljno da se stanje deponije sanira, osim što su trošene ogromne sume novca i pravljeni ogromni dugovi prema dobavljačima.
Nakon što se pobunilo lokalno stanovništvo i blokiralo dovoženje smeća svih korisnika deponije osim Grada Užica, počelo je davanje lažnih obećanja da će sve biti sređeno do Nove godine.
Saznalo se i da deponija nema nijednu od potrebnih dozvola za rad, ali je i za to rečeno da će dozvole biti ponovo izdate.
Kada su juče meštani blokirali i dovoz smeća sa teritorije Užica, lokalna vlast se probudila iz sna i pokušala da dovođenjem policije i bagera uplaši meštane, što se pokazalo kao loše rešenje tj. kao pretnja praznom puškom.
Shvativši dokle se došlo gradonačelnica Užica je sinoć izjavila da se od daljeg rada deponije odustaje i da će i užičko smeće, kao i čačansko, biti deponovano na smetlištu u Lapovu. Pozvala je i ministarku ekologije da se zaustave svi planovi na sređivanju stanja na deponiji Duboko.
Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević i gradonačelnik Čačka Milun Todorović;
Foto: Nenad Kovačević
Jutros se, konačno probudio i gradonačelnik Čačka i izjavio da to baš neće ići tako i da se valjda o sudbini deponije Duboko pitaju i ostali osnivači. Ubedio je i Gradsko veće Čačka da jutros izglasa davanje saglasnosti na nameru da se JP "Duboko" kreditno zaduži sa 200 miliona dinara, a da Čačak i ostale lokalne samouprave osnivači garantuju vraćanje tog kredita.
Šta je to prespavao gradonačelnik Čačka?
Ako znamo da je prespavao nekoliko poslednjih godina u učešću Čačka u upravljanju regionalnom deponijom čiji je najveći suvlasnik, da je prespavao loše rukovođenje deponijom unazad nekoliko godina, da je celo leto prespavao kriznu situaciju nakon požara na deponiji, čini se da je i jutros prespavao izjavu resorne ministarke Irene Vujović, koja je rekla da se slaže sa predlogom gradonačelnice Užica i da će Ministarstvo sredstva namenjena sređivanju stanja u Dubokom, preusmeriti na neke druge deponije.
Dok nam tako naprednjački kadrovi prodaju priču da svi solidarno treba da snosimo troškove štete na deponiji Duboko i odvoženja smeća u Lapovo, i dok gradonačelnik Čačka priča jedno, a gradonačelnica Užica drugo, u jednom su svi naprednjaci složni – da oni nisu krivi ni odgovorni za bilo šta.
Može biti da su u pravu, ako znamo da je osim kraduckanja glasova bilo i onih koji su na izborima glasali za njih i zahvaljujući njihovim glasovima naprednjaci postali vlast.
Cenu nesposobnosti i neodgovornosti te vlasti sada plaćaju svi i oni koji su za njih glasali i oni koji nisu, uključujući i one koji su rekli da nemaju za koga da glasaju pa na izbore nisu ni izašli.
Izvor: Ozon press
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!