Knjiga kao pokretač na razgovor autorke, predmetnih nastavnika i učenika
U Osnovnoj školi "Tanasko Rajić" organizovan je 24. septembra, u okviru nedelje obeležavanja Evropskog dana jezika, prva u nizu aktivnosti planiranih za period od 23. do 27. septembra – Književni susret sa književnicom Milicom Milošević, a povodom knjige "Ema, šta je s tobom".
Zahvaljujući angažovanju nastavnica ove škole i u obrazovno-vaspitnim aktivnostima na nivou grada, došlo je do ove saradnje i njenog produbljivanja sa mladom književnicom.
Naime, informaciju o knjizi i autorki je u školu donela nastavnica fizičkog vaspitanja i rukovodilac Tima za zaštitu od nasilja Vesna Pešov koja je odmah povezala nastavnicu građanskog vaspitanja Jelenu Sretenović Restaino, organizatorku celokupnog obeležavanja Evropskog dana jezika u školi, i nastavnicu srpskog jezika u zvanju Natašu Turuntaš, istovremeno rukovodioca Tima za ostvarivanje uglednih časova i aktivnosti. Time je stvoren stručni tim veoma preduzimljivih pojedinaca pa su ideje o ciljevima koje će obuhvatiti književni susret bile raznovrsne i aktuelne u smislu potreba učenika za podrškom.
Književni susret je imao uvodno izlaganje o samoj knjizi "Ema, šta je s tobom" i autorki. Potom su učenici, članovi Čitalačkog kluba, čitali odlomke po izboru mentorke Nataše Turuntaš (jedina imala priliku da pročita knjigu pre) i postavljali pitanja koja su sa nastavnicom definisali unapred, a koja su u vezi sa pročitanim odlomcima. Tako je pokrenut razgovor pisca i publike o temama koje knjiga otvara: selidbi kao metafori promena sa kojom se u određenom trenutku dete ili mlad čovek suočava, porodici kao kolevki podrške, vaspitanja i vrednosnih stavova, vršnjacima i drugim ljudima čiji odnos zavisi od našeg samopouzdanja i prevazilaženja vlastitih strahova, časovima i nastavnicima koji su podsticajni i podržavajući, modelima ponašanja koje sledimo i odupiranju negativnim primerima, ljubomori kao fenomenu koji nije produktivan i kako ga rešiti...
Pažnja motivisane publike jasno je ukazivala da razgovor o ovim temama interesuje učenike, a gošća, književnica i sama mlada i još uvek učenik, student imala je veoma duboke, jasne i inspirativne poruke koje osnažuju publiku i motivišu za čitanje. Na kraju je po planu nastavnica i u skladu sa profesionalnom orijentacijom predstavljeno zanimanje književnik/ca. Nastavnice uključene u realizaciju povezale su sadržaj knjige sa zdravim stilovima i sportom koji širi vidike i jača samopouzdanje, sa tolerancijom i uvažavanjem različitosti i istakle čitanje kao veštinu kojom se utiče na razvoj učenika, uključujući kognitivne, emocionalne i socijalne aspekte.
Važno je napomenuti da je publika bila odabrana – učenici za koje su nastavnice procenile da je najpotrebnije da prisustvuje i da mogu preneti utiske drugim vršnjacima jer je prostor bio ograničen na šezdesetak mesta. Pripreme su bile olakšane jer su nastavnica Vesna Pešov i nastavnica Nataša Turuntaš imale ranije priliku da upoznaju autorku knjige koja im je bila đak i koja je iz tih iskustava ponela pozitivnu energiju i bila otvorena da podrži u vaspitnom smislu ciljeve planirane susretom. Pored brojnih učenika, ovoj aktivnosti prisustvovali su direktor i drugi nastavnici iz škole. Za fotografije kao asistenti u realizaciji bile su zadužene nastavnica Jelena Makević i Milica Marković.
Književni susret završen je u prijatnoj atmosferi i druženju književnice i učenika.
Tekst: OŠ "Tanasko Rajić"
Foto: Jelena Makević i Milica Marković
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!