Položaj medija i novinara u zapadnoj Srbiji - Patriote, izdajnici i strani plaćenici
Podela na patriote na jednoj i izdajnike i strane plaćenike na drugoj strani je nešto što se, kada je reč o srpskom društvu, slobodno može nazvati opštim mestom koje, bukvalno od Kosovske bitke do današnjih dana, ne gubi na aktuelnosti.
Tokom proteklih decenija mnogo puta smo imali prilike da se uverimo da vlast, u nedostatku argumentovanih odgovora na kritičke stavove pojedinaca ili medija, poseže i insistrira na ovoj podeli, u nastojanju da diskredituje i spreči svako mišljenje koje odudara od zvaničnog stava vlasti. Najdrastičniji primer ovakve podele i targetiranja izdajnika i plaćenika svakako je ubistvo Slavka Ćuruvije, vlasnika i urednika listova Dnevni telegraf i Evropljanin, kome je prethodio tekst u Ekespres politici, naslovljen "Ćuruvija dočekao bombe".
U jednom periodu, posle političkih promena u Srbiji, činilo se da je srpsko društvo prevazišlo ovu podelu, mada je u desničarskim krugovima ona i dalje bila aktuelna. Dolaskom na vlast Srpske napredne stranke, čiji je neformalni lider Aleksandar Vučić, koji je, u međuvremenu, napustio funkciju predsednika partije, bio ministar informisanja u vreme ubistva Slavka Ćuruvije, podela na patriotske i izdajničke medije ponovo je postala dominantna u odnosu vlasti prema slobodnim medijima, koji se konstantno nalaze pod najrazličitijim vrstama pritisaka. Od otvorenih pretnji, preko finansijskog iscrpljivanja putem tužbi i zahtevima za enormno visoke odštete i diskriminacije prilikom sufinasiranja medijskih projekata od javnog interesa, do fizičkih nasrtaja, kakvom je nedavno bio izložen Vuk Cvijić, novinar nedeljnika Radar i sve dubljih podela medija na patriotske i izdajničke. Pri tome se ne biraju ni sredstva ni reči, a najčešće je reč o izvrtanju činjenica ili zloupotrebi finansijskih dokumenata koja se svuda u svetu, osim u slučajevima pravosudne istrage, karakterišu kao nešto što se tiče banaka i njihovih klijenata. O ovome najbolje svedoči slučaj preduzeća Ozon medija, u čijem sklopu rade portal Ozon Press, Čačanske novine i Ozon radio, čiji finansijski dokumenat je na volšeban način dospeo i bio objavljen u medijima koji otvoreno podržavaju i promovišu vlast i Aleksandra Vučića.
Naime, u nastojanju da se javno diskredituje grupa građana koja se kandidovala na nedavnim lokalnim izborima u Čačku, a na čijoj listi su se našli i neki članovi redakcija koje rade u okviru preduzeća Ozon medija, objavljen je bankarski izvod, u kome se vidi da je Evropski fond za demokratiju ovoj firmi uplatio iznos od 40.000 evra, kao nosiocu medijskog projekta, koji se realizuje već treću godinu, a u kome učestvuje desetak lokalnih medija. Mada se na osnovu dokumenta, u koji uvid mogu da imaju samo OTP Banka Novi Sad i klijent, jasno vidi svrha uplate, to nije sprečilo ni Aleksandra Vučića, ni medije Glas zapadne Srbije, Media portal i Informer, pod patronatom SNS, da pokušaju da u javnosti prikažu da je novac namenjen pomenutoj grupi građana, sa ciljem da se na lokalnim izborima sruši aktuelna SNS vlast. Objavljivanjem ovog dokumenta, u koji su očigledno uvid imali i visoki predstavnici vlasti, poput predsednika države, na najgrublji način je diskreditovana i OTP Banka iz koje je, mada nikako ne bi smeo, izvod dospeo do javnosti.
"I, razmislite zašto je jedna nemačka fondacija pre neki dan uplatila 40.000 evra jednoj opozicionoj listi ovde u Čačku. Samo razmislite zašto. Šta je njihov interes? Zašto bi oni želeli da lista Čačak sutra (lista SNS prim. aut) ne pobedi u Čačku", rekao je Vučić na mitingu SNS-a u Čačku, da bi samo dva dana kasnije Glas Zapadne Srbije i Media portal objavili delimično cenzurisan finansijski dokument na koji se pozvao Aleksandar Vučić.
Sporni dokument je objavio i Informer, bez skrivanja bilo kakvih podataka, uz tvrdnju da je on do javnosti došao iz banke, u kojoj tvrde da je u banci pokrenuta interna provera, ali da još nije utvrđeno da je do iznošenja izvoda klijenta u medije došlo zbog propusta zaposlenih.
Budući da ni predsednik ni "njegovi mediji" nisu odgovorili na pitanje na koji način su došli do spornog izvoda, čije objavljivanje, u najmanju ruku, predstavlja grubo kršenje Zakona o zaštiti poslovne tajne, na koji se predstavnici vlasti i njima bliski često pozivaju kada je reč o podacima od javnog interesa, sam po sebi se nameće zaključak da su slobodni mediji, pa čak i lokalni, poput Ozon medija, pod budnim okom vlasti.
U situaciji kada je postalo jasno da je rejting SNS krenuo silaznom putanjom, što su pokazali i lokalni izbori u Čačku, dobro oprobran sistem proizvodnje izdajnika, plaćenika i neprijatelja, koji je kulminaciju doživeo tokom devedesetih, ponovo je aktiviran. Drugim rečima, atak na preduzeće Ozon medija predstavlja samo nastavak kampanje koja je započela u aprilu, kada je lokalni portal Glas zapadne Srbije objavio tekst pod naslovom “Američka ambasada finansira Ozon, CEMU i još jedan medij u Zapadnoj Srbiji”. Na taj način, svesno ili nesvesno, ovaj portal, koji je u Čačku i opštinama zapadne Srbije tokom prethodnih godina "debelo" finasiran kroz sufinansiranje medijskih projekata od javnog interesa, kao jednog od neprijatelja Srbije etiketirao je i ambasadu SAD.
"Dva lokalna medija iz Čačka, Ozon Press čiji vlasnik je Stojan Marković, direktor Nebojša Jovanović i CEMA (vlasnik Svetlana Kojanović), finansira američka ambasada. U dostupnim informacijama se kaže da je na finalnoj sednici koja je održana 11. 12. 2023. godine, uz odobrenje Ambasade SAD u Srbiji, direktor Media reform potpisao rešenje da se Ozon Press-u iz Čačka opredeljuje 11.460 američkih dolara, dok je CEMA dobila 12.669. Pored njih istom odlukom biće finansiran još jedan mediji u Zapadnoj Srbiji, a to je TV Forum, na čijem čelu je Mileva Malešić, kojima će za izveštavanje biti uplaćeno 13.950 dolara. Amerikanci su za ovaj vid finansiranja pojedinim medijima u Srbiji, za ovu godinu, uplatili 200.000 USD dolara. Istim čačanskim medijima stigla su finansijska sredstva i iz Brisela od strane 'European Endowment for Democracy' za projekat 'Zajednički glas'. O kojim iznosima se radi odbili su da saopšte javnosti", navedeno je u tekstu Glasa zapadne Srbije.
Da je projekat "Zajednički glas", u okviru koga se obrađuju teme od javnog interesa, trn u oku Srpskoj naprednoj stranci, svedoči i tekst objavljen u novembru prošle godine, u predvečerje parlamentarnih izbora na portalu Glas zapadne Srbije, a u kome se Brisel, Evropski fond za demokratiju i u krajnjem slučaju EU optužuju za mešanje u srpske izbore.
"Čitaoci treba da znaju da upravo iza ovog loga stoji projekat koji se finansira iz Brisela, a kada uđete u objave i tekstove koje plasiraju pod tim znakom sve će Vam biti jasno. U agendi jasno stoji i koji su mediji uključeni na području zapadne Srbije. Predsednik Srbije ukazao je juče (10. 11. 2023.) na tu pojavu i javno zapadu postavio pitanje zbog čega se mešaju u izbore u Srbije."
"Odgovor je bio da se radi o projektu. U redu je, kazao sam, Vi mislite da se zakopčavamo na leđa. Ali moraćete da im udvostučite sredstva da sruše Srbiju koja se otrgla iz bede i krenula putem napretka", kazao je predsednik Srbije – navodi Glas zapadne Srbije, navodno, citirajući Vučića, budući da je video prilog koji je išao uz tekst obrisan.
Mada je Udruženje novinara Srbije (UNS) nedavno objavilo da je u prvih šest meseci ove godine zabeleženo skoro trećinu manje slučajeva ugrožavanja novinara nego u istom periodu prošle godine, malo je razloga za optimizam. Znatno manji broj pretnji i napada, ne znači, sudeći na osnovu slučaja Ozon medija i ostalih redakcija, da je manje i pritisaka, već da je samo reč o drugačijoj metodologiji, poputnog onemogućavanja rada ili pokušajima javne diskreditacije slobodnih medija.
Autor: Ozon press
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!