
Deo opozicije potpisao sporazum "Dogovor za pobedu", ovo je 5 ključnih tačaka
Opozicione stranke koje organizuju proteste "Srbija protiv nasilja", izuzev Narodne stranke, potpisale su juče u Skupštini Srbije dokument pod nazivom "Dogovor za pobedu".
Reč je zapravo o sporazumu o saradnji i daljima koracima u borbi protiv režima Aleksandra Vučića, koji između ostalog predviđa dogovor o nenapadanju, zajedničku kontrolu izbornog procesa i kampanju za izlazak na izbore, formiranje jedne ili više srodnih izbornih lista...
Pred TV kamerama šefovi opozicionih poslaničkih grupa koji organizuju proteste potpisali su u skupštinskom holu "Dogovor za pobedu". Ovaj dokument trebalo bi da bude podloga za saradnju ne samo proervopskih partija koje su učestvovale u njegovoj izradi, već i ostatka opozicije, ukoliko to bude želela.
Taj sporazum ima preambulu i ukupno 10 tačaka, a ključno je pet.
Međusobno uvažavanje i podrška
Ova tačka je praktično dogovor o nenapadanju. Potpisivanjem ovog dokumenta opozicione stranke i organizacije se obavezuju da će se u javnim nastupima i političkom delovanju ophoditi "sa međusobnim uvažavanjem i na fer način, bez optuživanja, iznošenja negativnih kvalifikacija, diskvalifikacija, širenja lažnih informacija o nekoj od stranaka i organizacija i izvrtanja smisla onoga što neka strana javno iznese u izjavama ili predlogu programa i politika".
Kontrola izbornog procesa
Ovaj sporazum predviđa saradnju opozicije i u sprečavanju izbornih nepravilnosti i kontroli izbora. To uključuje, kako se navodi, koordinaciju u pogledu raspoređivanja kontrolora na izborna mesta, dogovor o formiranju zajedničkih tela za zaštitu biračkog prava, dogovor o pravnoj saradnji i drugim akcijama vezanim za sprečavanje izbornih prevara i manipulacija.
Opozicione stranke i organizacije takođe zahtevaju hitnu primenu svih preporuka i nalaza misije OEBS/ODIHR o nedostatku osnovnih izbornih uslova za slobodne i demokratske izbore u Srbiji.
Zajednička kampanja za izlazak na izbore
U tekstu sporazuma se konstatuje da postoji trend trend smanjivanja izlaska na izbore tokom izbornih ciklusa i izborne apatije, posebno opozicionih birača. Zato je važno, kako se navodi, da u saradnji sa medijima i nevladinim organizacijama, upotrebei resurse za organizovanje kampanje za izlazak na izbore birača, nezavisno od toga za koju opozicionu opciju glasaju.
Jedna ili više izbornih lista
U "Dogovoru do pobede" piše i da organizacije koje mogu produktivno da sarađuju i privlače nove birače treba da ostvare bližu predizbornu saradnju, ukoliko to doprinosi boljem rezultatu opozicije. Kako se dalje navodi, formiranje jedne zajedničke liste ili više ideološki srodnih lista zavisiće od očekivanog najboljeg rezultata za pobedu na predstojećim izborima. Potpisnici dokumenta smatraju da se mora voditi računa da ne dođe do rasipanja glasova.
Bez saradnje sa SNS i SPS
Potpisnici sporazuma su se obavezali da neće sarađivati sa vladajućim strankama. U njemu piše da se isključuje bilo kakva mogućnost koalicija, davanja prećutne ili manjinske podrške i saradnje sa SNS i SPS.
Na pitanje zašto među okupljenim partijama nema Narodne stranke, šef poslaničke grupe Zeleno - levi front Radomir Lazović je istakao da je "Narodna stranka sama sebe isključila iz svih dogovora, jer se nije pridružila zahtevu opozicije za održavanje vanrednih izbora niti je podržala inicijativu da Radio-televizija Srbije počne da adekvatno izveštava javnost.
"Dogovor za pobedu potpisali su ljudi koji hoće zajedno da rade, a ja ne mogu da određujem Narodnoj stranci gde je njeno mesto", dodao je Lazović.
Podsetimo, sporazum su u Domu Narodne skupštine potpisali šefica poslaničke grupe "Pravac Evropa" Marinika Tepić, šef poslanika DS-a Zoran Lutovac, šef poslaničke grupe "Narodni pokret Srbije – Ekološki ustanak – Novo lice Srbije" Miroslav Aleksić, šef poslaničke grupe "Moramo – Zajedno" Nebojša Zelenović, i šef poslaničke grupe "Zeleno-levi front" Radomir Lazović.
Izvor: Agencije, Epicentar press

Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!