Katastrofalno upravljanje kao izgovor za prodaju strancima
Aktuelna tema na zasedanju Narodne Skupštine u Beogradu bila je rebalans budžeta države Srbije za 2022. godinu. Na tu temu na konferenciji za medije Gradskog odbora Narodne stranke u Čačku govorio je predsednik odbora dr Aleksandar Radojević.
"Fiskalni savet RS dao je svoje mišljenje na temu rebalansa budžeta, a kako javljaju režimski mediji, Fiskalni savet je označio i glavne krivce za rebalans. Citiram: Srbijagas i EPS već koštaju budžet države preko dve milijarde evra, a izvesno je da će ovi rashodi da rastu i u narednoj godini. To znači da građani Srbije plaćaju sada ogroman novac za pokriće gubitaka javnih preduzeća iz energetskog sektora. Taj gubitak je prema pisanju medija 2,4 milijarde evra. Fiskalni savet za ovaj ogroman gubitak u Srbijagasu kaže da je odgovornost podeljena između nekotrolisanih spoljnih okolnosti domaćih politika Vlade Srbije i dugogodišnjeg lošeg upravljanja preduzećem. Kada je EPS u pitanju ogroman gubitak u poslovanju je posledica dugogodišnjeg katastrofalnog upravljanja preduzećem", naveo je dr Radojević.
Radojević kaže da je opštepoznata činjenica da je katastrofalno loše upravljanje javnim preduzećima ono što karakteriše i ostale delatnosti, a ne samo energetiku.
"Ako se zna da je EPS-om rukovodio Grčić koji je smenjen, pa i Vlada Srbije na čelu sa Anom Brnabić koja je evo dobila i treći premijerski mandat, ako se zna da mandat premijeru daje predsednik države, kako je moguće da ta ista ekipa, uključujući i Srbijagas, ostaje na istom mestu i istim direktorsko - premijerskim i predsedničkim funkcijama", pita Radojević.
On konstatuje da 2,4 milijarde gubitka ništa ne znače kreatorima ovakve politike i nosiocima vlasti, te da tu činjenicu konstatuje i Fiskalni savet.
"Da podsetim građane da je pre oko godinu dana zapaljen novi bager na kopu u Kolubari, a taj bager košta oko 100 miliona evra. Posle nekog vremena, drugi, sličan bager, je poplavljen i na njemu su popucali svi transportni mehanizmi. Dve velike i preskupe mašine su praktično uništene i niko nije pšozvan na odgovornost, a ogroman deo rebalansiranog budžeta države ide upravo na pokriće nastale štete. To zapravo znači da se šteta svaljuje na leđa građana Srbije kao poreskih obveznika, što je već postalo stalna višegodišnja praksa aktuelne vlasti. Trošak nebrige, neznanja i katastrofalno lošeg upravljanja EPS-om se svaljuje na već debelo osiromašene građane", konstatuje Radojević.
Kaže i da zlo bude veće, niko u aktuelnoj vlasti se ne sekira zbog svega ovoga.
"A nema nikog drugog ko bi bio odgovoran, jer su oni ti kojim upravljaju ovim sistemom. I već je potpuno jasno da je na sceni već viđeni scenario: Postavi se nesposoban i nekvalifikovan stranački kadar da rukovodi velikim sistemom, a onda se kada se upropasti preduzeće ili ceo sistem kao što je sad EPS na primer, Srbija i njeni građani proglase nesposobnim da upravljaju tako velikim sistemom. I kreće kampanja da se dovode stranci da organizuju rad i upravljanje i tako se fundament na kome počiva država Srbija tj. njena samostalnost i ekonomija podrivaju i prepuštaju strancima", kaže Radojević.
Kao već viđeni primer Radojević navodi Rudarsko-topioničarski basenom Bor.
"Godinama su ga davili dok nisu napravili priču da taj rudarski kompleks duguje 300 miliona evra EPS-u, i da on i ne vredi više od tih 300 miliona evra, pa su ga prodali Kinezima. I sada Kinezi nama prodaju naše zlato. Očigledno je da aktuelna vlast u Srbiji sada priprema istu priču i sa EPS-om koji realno vredi daleko više nego sistem u Boru", smatra Radojević.
Na pitanje kako komentariše to da se Vlada Srbije ne sekira na stavove koje je zauzeo Fiskalni savet, Radojević kaže da je to upravo dokaz za činjenice koje iznosi.
"Ovo je moj poziv javnosti da se zajedno odupremo kabadahijama i izdajnicima srpskih interesa koji besprizorno krčme imovinu države i vode nas u propast. One o kojima govorim instalirale su strane službe i strani finansijeri, da rade za njihove interese i za masne provizije koje dobijaju ne hajući da onim što rade ruše sopstvenu državu. Imamo takve primere i na lokalnom nivou, pa recimo svedoci smo da u našem gradu više ne postoji industrijska zona, da je poljoprivreda u Srbiji demolirana, da su uništene mlekare i PKB kao veliki sistem, da nema više snažne privrede koja je temelj države. Svedoci smo i da su obrazovanje, pravosuđe i zdravstvo devastirani i na kolenima, pa apelujem na građane da počnu da razmišljaju u sudbini koja nas čeka i da damo otpor onima koji vode računa samo o sopstvenim interesima", istakao je dr Radojević.
Kao poseban kuriozitet tj. realnu sliku stanja u državi, on je naveo stav Fiskalnog saveta da najavljeno povećanje penzija od 9% predviđeno rebalansom budžeta Srbije, neće uticati na povećanje penzionog fonda u Srbiji, tj. neće dodatno opteretiti budžet države jer je došlo do pada broja penzionera za oko 1,5%.
"Da li može da se saopšti tužnija vest jednog Fiskalnog saveta od ove da padaju broj novorođene dece i da pada i broj penzionera. Tužna je činjenica da je mortalitet u državi veći od nataliteta. Tužno je i da u svemu Srbija beleži pad, a da jedino oni koji upravljaju državom beleže značajno povećanje svojih prihoda. Ružno je kad vlast najavljuje povećanje penzija a prikriva da to radi na osnovu smanjenja broja penzionera", rekao je dr Aleksandar Radojević, na kraju konferencije u Gradskom odboru Narodne stranke u Čačku.
Izvor: OzonPress
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!