
Renoviran Onkološki dispanzer čačanske Opšte bolnice, sredstva uz pomoć sponzora obezbedili zaposleni
Mesec oktobar je posvećen borbi protiv karcinoma dojke i upravo pred samo obeležavanje ovog važnog meseca, renoviran je Onkološki dispanzer Opšte bolnice Čačak.
Ono što je raritet, bar kada je Srbija u pitanju, celokupno finansiranje i pronalaženje sponzora obezbedile su načelnica Onkološke službe dr Dragana Bojović i glavna sestra Zorica Šuluburić.
Tokom radova na ovom odeljenju, promenjena je namena postojećih prostorija u okviru dispanzera, kompletno je okrečeno, a nabavljen je i novi nameštaj.
Važno je napomenuti da je Onkološki dispanzer do sada dva puta renoviran. Sala za primenu hemioterapije je jedna od najbolje opremljenih u Srbiji, na raspolaganju je ginekološko-onkološka ambulanta, iglene biopsije su postale standard dijagnostike karcinoma dojke, radiološka dijagnostika je dostupnija onkološkim pacijentima, dok im je hospitalni deo bolnice velika podrška i pomoć, klimatizovane su skoro sve prostorije, a obnovljen je i nameštaj.
U ovom poduhvatu, podrška i angažovanje prijatelja i donatora bila je neprocenjiva.
"Cilj kompletnog renoviranja je bio da mi ovu zgradu predstavimo u boljem svetlu i da je napravimo udobnijom za naše pacijente, da bude funkcionalnije za naše osoblje, da lakše sarađujemo i imamo bolju komunikaciju, da pacijenti imaju uslugu laboratorijskog pregleda krvi i ginekološkog pregleda, a nadam se da ćemo uskoro ovde imati i hirurga koji će raditi sa nama, U planu nam je da oformimo kompletan onkološki tim naše bolnice koji će biti centralizovan na jednom mestu, što će svakako biti efikasnije za naše pacijente", izjavila je dr Dragana Bojović, načelnica Onkološkog dispanzera Opšte bolnice Čačak.
Kako je istakla dr Dragana Bojović, rak dojke je prvenstveno bolest žena, i to, 99%. Godišnje se u Srbiji registruje 4.636 karcinoma dojke, odnosno, jedna od deset žena oboli od raka dojke. Najčešće su to osobe starije od 50 godina, ali se sve češće dijagnostikuje i kod mladih žena.
Katarina Milićević Barać, dugogodišnja pacijentkinja i predsednica Udruženja "Vera" govorila je o svom iskustvu i o borbi na putu ka izlečenju.
"Ja sam ovde dugo, već 12 godina, i znam sve faze ovog odeljenja. Znam kakvi su uslovi bili na početku i kako je sve iz godine u godinu bilo bolje, da bismo sada već došli u fazu da smo opuštenije. Osoblje je shvatilo da je nama prvenstveno bitno da taj strah, tugu i neizvesnost drugačije sagledamo", izjavila je Katarina Milićević Barać.
Za pacijente je važno da se, i pored zdravstvenih problema sa kojima se suočavaju, mogu osloniti na medicinsko osoblje i da im ovo odeljenje može biti utočište dok traje izlečenje i oporavak.
Prema rečima nadležnih, sestrinski kadar je pojačan, a očekuje se i značajno pojačanje onkološkog lekarskog tima, specijalistima internističke onkologije i subspecijalistom onkološke hirurgije.
O zalaganju medicinskog osoblja, požrtvovanju i zajedničkoj borbi retko se može javno čuti. Jedna od takvih je i Zorica Šuluburić, glavna sestra u Onkološkoj službi, koja već četiri godine ovde požrtvovano radi i diše sa svojim pacijentima.
"Veoma sam srećna što sam ovde zato što sam sagledala život na jedan drugi način. Saznala sam koje su prave vrednosti jednog ljudskog života, a ne ono sa čime se mi bavimo a ne bi trebalo da se bavimo. Ovim putem bih želela da se zahvalim svim svojim kolegama, jer bez njihove podrške ne bi bilo ovog renoviranja i poboljšanja uslova, kao i načelnici službe koja je insistirala na tome, a sve zbog pacijenata", izjavila je glavna sestra Zorica Šuluburić.
Važno je podsetiti da je Čačak jedan od retkih gradova u Srbiji koji ima eksterni konzilijum sa Institutom za onkologiju i radiologiju Srbije, sa kojim se održavaju konsultacije elektronskim putem, dva puta mesečno.
U planu je da se otvori i Ambulanta za dojku koju bi vodili hirurzi i koja bi značajno ubrzala dijagnostiku kod lečenja raka dojke, kao i organizovanje edukativnih radionica za podršku pacijetima.
Izvor: Epicentar press
Foto: Jelena Knežević/Opšta bolnica Čačak
Imamo primer kompleksne dijagnostike i lečenje raka dojke pacijetkinje iz Čačka, koja je obolela od HER 2+ raka dojke u 27. godini života.
Očekivano lečenje je oko 3 godine. Pacijetkinja je lečena u toku Kovid epidemije, u zdravstvenim ustanovama: Dom zdravlja Čačak, Opšta bolnica Čačak, UKC Kragujevac i Institut za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu.
"Veći deo usluga je pružen u Opštoj bolnici u Čačku, sa istovremnom primenom anti Her 2 blokade u UKC Kragujevac. Nismo bili u prilici da u našoj zdravstevnoj ustanovi obezbedimo MR dojki, IHH, klipsovanje tumora, psihološku pomoć, rehabilitaciju zbog limfedema ruke nastalog nakon operacije i često je morala dugo da čeka zbog nedovoljnog broja lekara. Procedure koje se prema Pravilniku RFZO sprovode na tercijarnom nivou - biološka terapija (UKC Kragujevac), specifični tip operacije (Institut za onkologiju i radiologiju Srbije Beograd) i zračna terapija na UKC Kragujevac, čine ovo lečenje veoma kompleksnim. Lečenje je fizički iscrpljujuće za pacijentkinju, zahteva angažovanje porodice i ogromna finanijska sredstva koje je zdravstvni sistem opredelio za ovo lečenje", objasnila je dr Dragana Bojović.
Posle duge i iscrpljujuće borbe, ono što i pacijentima i lekarima da vetar u leđa je i krajnji rezultat, a to je u ovom slučaju da je navedena pacijentkinja izlečena i da živi kvalitetnim životom. Majka je dvoje dece.

Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!