
Poplavljen TC Vavilon: Šteta ogromna, korisnici lokala tražili pomoć više od dva sata (FOTO+VIDEO)
Prostorije Turističke organizacije Čačka, advokatske kancelarije, kao i koordinatora za romska pitanja, medijske kuće i poslovne prostorije trgovinske radnje osvanule su u nedelju, 28. avgusta, pod vodom.
Zaposleni su za poplavu slučajno saznali i to kada je jedan od korisnika lokala došao do svoje firme u kasnim popodnevnim časovima.
Hodnici u TC "Vavilon"; Foto: Epicentar press
Kada su otvorena glavna vrata na poslovnom centru, zatekli su ogromnu količinu vode na podovima ali i slapove koji su se slivali niz zidove i sa plafona.
Po svemu sudeći, voda je više sati lila i napravila ogromnu štetu u gotovo svim kancelarijama.
Uništen reklamni materijal TO Čačak; Foto: Epicentar press
"Potpuno je uništen sav reklamni i promo materijal koji poseduje Turistička organizacija, koji je bio odložen u prostoriju namenjenu za to. Računari, katalozi, suveniri, veliki reklamni panoi i platna... sve je neupotrebljivo. Voda je ušla ne samo kroz vrata, već i sa plafona koji se sručio na sred prostorije", izjavio je Vojin Jakovljević, direktor TO Čačak, koji je došao na lice mesta.
Inventar pod vodom; Foto: Epicentar press
U prostorijama i hodnicima voda se slivala niz zidove i direktno sa plafona, a u ostale prostorije ušla je kroz vrata i staklene izloge.
Prostorije TO Čačak pod vodom; Foto: Epicentar press
Advokatska kancelarija Zorice Marković takođe je bila potpuno pod vodom.
"Predmete smo podigli na sto i stolice. Tri računara, štampač, telefon... sve je natopljeno. Vodu smo izbacivali kantama nekoliko sati", rekli su nam iz advokatske kancelarije.
Jedna od advokatskih kancelarija koja je pod vodom; Foto: Epicentar press
Po pozivu, veoma brzo su došli i ostali korisnici ili vlasnici lokala. Voda je ušla kroz staklene izloge u gotovo svaki poslovni prostor, a nekima je ostatak vode, koja se cedila, ušla i tokom naredne noći.
Neprijatno iznenađenje doživeli su i korisnici lokala u samom prizemlju, jer je voda stigla i do njih napravivši veću štetu.
Nakon dužeg traganja odakle dolazi tako velika količina vode, saznali su da je to iz privatnog stana na spratu iznad, a iz susednog ulaza. U tom momentu, u stanu nije bilo nikoga.
Advokatska kancelarija nakon poplave; Foto: Epicentar press
Zanimljivo je da je nekoliko stanara iz pomenutog ulaza i vlasnika poslovnih prostora iz samog tržnog centar više puta zvalo dežurne službe kako bi što hitnije došli i zatvorili vodu, ali to nije išlo tako jednostavno.
"Zvali smo JKP 'Vodovod', profesionalnog upravnika zgrade koji je zadužen za stambenu jedinicu u kojoj je bila poplava, čak i Sektor za vanredne situacije, Komunalnu policiju... Ta agonija je trajala više od dva sata. Nakon nekog vremena se pojavio dežurni službenik iz 'Vodovoda' koji je rešio problem i zavrnuo ventil. Da je potrajalo duže, šteta bi bila nenadoknadiva", dodao je Jakovljević i napomenuo "da je najavljen dolazak inspekcije koja će proceniti štetu".
Hodnici pod vodom; Foto: Epicentar press
Kako smo se uverili na licu mesta, do vlasnika stana i zakupca istog Jakovljević nije mogao da dođe. Tek nakon izvesnog vremena pojavila se saradnica zakupca koja je otključala stan kako bi nadležno lice iz "Vodovoda" moglo da uđe i zaustavi poplavu. Profesionalna upravnica zgrade u telefonskom razgovoru je rekla da "ona nema broj zakupca niti ključeve od stana". Nakon ovog javljanja, više nije bila dostupna na tom telefonskom broju.
Napomenućemo još i to da su kancelarije koje su najviše stradale i u kojima je smeštena Turistička organizacija Čačka, kao i koordinator za romska pitanja u vlasništvu grada Čačka, dok je jedan manji broj u privatnom posedu.
Izvor: Epicentar press
Na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, sekcija "Stanovanje i održavanje zgrada" navodi se da:
Profesionalni upravnik pored poslova upravnika zgrade (aktivnosti kao što su organizovanje održavanja zgrade, odlučivanje o korišćenju finansijskih sredstava i obezbeđivanja korišćenja zgrade, kao i druga pitanja od značaja za upravljanje zgradom) vrši i sledeće poslove: stara se o održavanju zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade, prima prijave kvarova ili drugih problema (nepoštovanje kućnog reda, buka i drugi štetni uticaji u zgradi) svakim danom u nedelji u periodu od 00-24 časa, na osnovu primljene prijave obaveštava i zahteva preduzimanje odgovarajućih mera od nadležnog organa, evidentira svaku primljenu prijavu sa podacima o problemu i vremenu prijema, kao i sa drugim podacima ako su poznati (ime i prezime podnosioca prijave, licu koje je uzrokovalo probleme i drugo), obezbeđuje izvršenje radova na hitnim intervencijama, predlaže skupštini stambene zajednice visinu naknade za održavanje zajedničkih delova zgrade i zemljišta na osnovu najmanje tri prikupljene ponude od lica koja se bave održavanjem zajedničkih delova zgrade i zemljišta.

Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!