
U ponoć počinje izborna tišina, sve do nedelje, 3. aprila u 20 časova
Partije, koalicije i kandidati za predsednika Republike, poslanike i gradonačelnike imale su na raspolaganju još danas da ubede birače da im daju poverenje i zaokruže njihovo ime na glasačkim listićima u nedelju.
U ponoć počinje izborna tišina, tokom koje je zabranjena izborna propaganda, održavanje predizbornih skupova na javnim mestima i objavljivanje procene izbornih rezultata, do zatvaranja biračkih mesta. Izbornu kampanju, u senku je u izvesnoj meri bacila "ukrajinska kriza".
Kampanja je trajala mesec i po dana, budući da je predsednik Skupštine Ivica Dačić raspisao je izbore za gradonačelnike i predsednike lokalnih samouprava 15. februara, a istog dana i predsednik Republike Aleksandar Vučić raspisao je vanredne parlamentarne izbore.
Kandidati za predsednika Republike imali su nešto manje vremena za kampanju, oko mesec danas, s obrizom da je Dačić predsedničke izbore raspisao 2. marta.
U trku za poziciju na Andrićevom vencu ušlo je osam kanidata - aktuelni predsednik Aleksadnar Vučić, Zdravko Ponoš, Miloš Jovanović, Boško Obradović, Miša Vacić i tri dame - Milica Ðurđević Stamenkovski, Biljana Stojković i Branka Stamenković.
Za mesta u poslaničkim klupama novog saziva skupštine nadmeće se 18 izbornih lista: "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", "Ivica Dačić - premijer Srbije", "Savez vojvođanskih Mađara - Ištvan Pastor", "Dr Vojislav Šeselj - Srpska radikalna stranka", "Marinika Tepić - Ujedinjeni za pobedu srbije (Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Demokratska stranka, DZVM - VMDK, Stranka Makedonaca Srbije, Pokret slobodnih građana, Udruženi sindikati Srbije "Sloga", Pokret za preokret, Pokret slobodna Srbija, Vlaška stranka).
Među listama su "Dr Miloš Jovanović - Nada za Srbiju - Srpska koalicija Nada - Nacionalno demokratska alternativa - Demokratska stranka Srbije (DS S) - Za kraljevinu Srbiju (Monarhisti) - Vojislav Mihailović", "Milica Ðurđević Stamenkovski - Srpska stranka Zavetnici", "Muftijin amanet - Stranka pravde i pomirenja (SPP) - Usame Zukorlić", "Moramo - Akcija - Ekološki ustanak - Chuta - Ne davimo Beograd - Nebojša Zelenović", a prva tri imena na listi su Aleksandar Jovanović Chuta, Biljana Ðorđević i Nebojša Zelenović.
Zatim su tu i lista "Suverenisti - Saša Radulović (D jB), Milan Stamatović (ZS), dr Jovana stojković (Ž ZS)", "Boško Obradović - Srpski pokret Dveri - POKS - Miloš Parandilović - Patriotski blok za obnovu kraljevine Srbije", "Zajedno za Vojvodinu - Vojvođani (Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Zajedno za Vojvodinu), "SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin".
Na listi su i "Boris Tadić - Ajmo ljudi - Socijaldemokratska stranka - Nova stranka - 1 od 5 miliona - Tolerancija srbije - Ujedinjeni pokret zelenih Srbije - Bošnjačka građanska stranka - Bošnjačka građanska stranka - Stranka Crnogoraca", "Alternativa za promene - Albanska demokratska alternativa", "Koalicija Albanaca doline", "Otete bebe - Ana Pejić", "Romska partija Srđan Šain" i Ruski manjinski savez - Milena Pavlović, Pavle Bihali Gavrin (Srpsko ruski pokret, Srpsko-ruska partija Vukovi, Pokret Grka Srbiza).
Izvor: Tanjug, Epicentar press
Zabrana obavljanja izborne kampanje odnosi se na tradicionalne medije, odnosno TV i štampu, ali se u eri društvenih mreža ne može kazniti niko ako se reklamira putem interneta ili na bilbordima.
Tokom izborne tišine zabranjena je izborna propaganda, održavanje predizbornih skupova na javnim mestima i objavljivanje procene izbornih rezultata.
A na biračkom mestu i na 50 metara od njega zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala.
Zakon predviđa da ako se ta odredba ne poštuje, birački odbor se raspušta, a glasanje na tom izbornom mestu ponavlja.
U Srbiji je ove godine, tokom dijaloga vlasti i opozicije o izbornim uslovima dogovorena promena Zakona o elektronskim medijima.
Tim izmenama je zabranjena funkcionerska kampanja, pa je medijima zabranjeno da od 24. marta do 1. aprila izveštavaju o aktivnosti funkcionera koji su i kandidati na izborima sa otvaranja inftasrukturnih radova i objekata.
Međutim, i tokom izborne ćutnje, izborna kampanja učesnika izbora ne staje na društvenim mrežama, poput Tvitera, Fejsbuka ili Jutjuba, jer institucije nemaju delotvorne mehanizme za njihovo ograničavanje.
Prakse zemalja su različite, pa tako tišina u Hrvatskoj i Rusiji traje 24 sata, a u Slovačkoj čak sedam dana.
Izborna tišina traje po jedan dan u Bosni i Hercegovini i Bugarskoj, dok Rumunija i Crna Gora imaju kao i Srbija dva dana izborne tišine.
Neke zemlje počinju sa izbornom tišinom u danu predviđenom za glasanje, poput Mađarske, Italije i Severne Makedonije, dok izborna tišina ne postoji u Velikoj Britaniji, Belgiji, Holandiji ili Švajcarskoj.
Birači će na vanrednim parlamentarnim izborima moći da glasaju za 19 lista, za osam predsedničkih kandidata, a Republička izborna komisija dužna je da zvanične rezultate saopšti najkasnije do 7. aprila u 20 časova.
Izvor: Danas.rs

Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!